مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

مقام معظم رهبری مد ظله العالی: در تشکیلات جامعه مدرسین باید لایه ای زیر مجموعه شورای عالی جامعه مدرسین به عنوان مجمع عمومی مدرسین حوزه، متشکل از مدرسین جوان و سطح حوزه تشکیل بشود و مباحث را این جمع پخته کند و به شورای عالی جامعه مدرسین ارائه نماید.
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > وظیفه همه ماست که بکوشیم فضای مجازی سالمی برای جامعه خود فراهم کنیم


   حضرت آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی دامت برکاته ارسال به دوست      حضرت آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی دامت برکاته به مناشبت برگزاری همایش فضاهای مجازی (فرصت ها و تهدیدها) پیامی صادر فرمودند.

نسخه چاپي

سامانه جامع معاونت آموزش مرکز مدیریت حوزه های علمیه سامانه جامع معاونت آموزش مرکز مدیریت حوزه های علمیه سامانه جامع معاونت آموزش مرکز مدیریت حوزه های علمیه سامانه جامع معاونت آموزش مرکز مدیریت حوزه های علمیه عنوان سایت های مرکز مدیریت حوزه های علمیه حوزه علمیه قم , مدرسه معصومیه , واحد فناوری اطلاعات و ارتباطات مركز مدیریت حوزه های علمیه جشنواره علامه حلی(ره)  افق حوزه هفته نامه بری حوزه ها مرکز آموزش تخصصی تفسیر و علوم قرآن حوزه علمیه قم پایگاه رسمی مرکز خبر حوزه های علمیه  اداره كل دانش آموختگان حوزه  معاونت تبلیغ و آموزش های کاربردی حوزه علمیه قم معاونت آموزش حوزه های علمیه,معاونت آموزش حوزه,معاونت آموزش حوزه علمیه قم,مدیریت حوزه علمیه قم معاونت آموزش حوزه های علمیه,مرکز مدیریت حوزه های علمیه,مدیریت حوزه علمیه استان قم گزارش تصویری اخبار مرکز مدیریت حوزه علمیه قم, گزارش تصویری اخبار مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان قم, مرکز اطلاع رسانی مدیریت حوزه علمیه استان قم سامانه نجاح و نجما معاونت آموزش حوزه هاي علميه مركز مديريت حوزه هاي علميه ثبت نام طلاب نتايج پذيرش حوزه هاي علميه كنكور حوزه هاي علميه ورود به سيستم جامع طلاب حوزه هاي علميه شماره تماس با معاونت آموزش تماس با معاونت آموزش حوزه هاي علميه خريد اعتباري ثبت نام مراكز تخصصي معاونت آموزش حوزه هاي علميه طلاب سطوح عالي آزمون تكميل ظرفيت مراكز تخصصي حوزه هاي علميه معاونت آموزش ثبت نام امتحانات نواقصي حوزه هاي علميه اطلاعيه پذيرش سطح چهار دكتري اداره كل امور آموزش اساتید مدارج علمي سنجش و پذيرش برنامه ريزي و ا رزيابي آموزشي مراكز ت خصصي آموزش غير حضوري عضويت در دامنه نجاح معاونت آموزش حوزهاي علميه  آدرس سایت معاونت آموزش حوزه های علمیه مرکز اطلاع رسانی سامانه نجما نجاح پذیرش حوزه های علمیه مدیریت حوزه علمیه قم ارزیابی نظارت اخبار اطلاعیه مراکز تخصصی مدارس سطوح عالی استان معاونت آموزش اموزش خبرگزاری معاونت آموزش پژوهش تبلیغ اموزش های کاربردی تهذیب آمار بررسی ارزیابی امتحانات شفاهی سنجش پذیرش ارتباطات مراجعات بازرسی فناوری اطلاعات امور طلاب دانش آموختگان اسکان شهریه تلبس خدمات کتبی آیت الله حسینی بوشهری حجت الاسلام والمسلمین احمد فرخ فال سامانه نجاح و نجما معاونت آموزش حوزه های علمیه مركز مدیریت حوزه های علمیه ثبت حضوری عضویت در دامنه نجاح معاونت آموزش حوزهای علمیه آدرس سایت معاونت آموزش حوزه های علمیه نام طلاب نتایج پذیرش حوزه های علمیه كنكور حوزه های علمیه ورود به سیستم جامع طلاب حوزه های علمیه شماره تماس با معاونت آموزش تماس با معاونت آموزش حوزه های علمیه خرید اعتباری ثبت نام مراكز تخصصی معاونت آموزش حوزه های علمیه طلاب سطوح عالی آزمون تكمیل ظرفیت مراكز تخصصی حوزه های علمیه معاونت آموزش ثبت نام امتحانات نواقصی حوزه های علمیه اطلاعیه پذیرش سطح چهار دكتری اداره كل امور آموزش اساتید مدارج علمی سنجش و پذیرش برنامه ریزی و ارزیابی آموزشی مراكز تخصصی آموزش مرکز خدمات آموزشی حوزه های علمیه برادران خواهران غیر حضوری پذیرش حوزه های علمیه دوره بلند مدت دوره کوتاه مدت سیکل دیپلم مقطع عالی و دانشگاهی شرایط پذیرش در حوزه های علمیه دفترچه راهنمای پذیرش حوزه های علمیه آزمون پذیرش منابع آزمون پذیرش حوزه

 
 
حضرت آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی دامت برکاته

وظیفه همه ماست که بکوشیم فضای مجازی سالمی برای جامعه خود فراهم کنیم 


 

حضرت آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی دامت برکاته به مناشبت برگزاری همایش فضاهای مجازی (فرصت ها و تهدیدها) پیامی صادر فرمودند. متن این پیام به شرح ذیل می باشد:
 
 
بسم‌الله الرحمن الرحیم
 
قبل از هر چیز به همه شما فضلا، دانشمندان و دست‌اندرکاران محترم، تشکیل این همایش را که نشانه احساس مسئولیت شما عزیزان در برابر مسائل مهم مربوط به فضاهای مجازی است ، تبریک می‌گویم.
 امیدوارم این برنامه سر آغازی باشد برای تلاش مستمر در این زمینه که قطعاً موجب رضای پروردگار و مؤثر در برنامه‌های آینده دینی ، اجتماعی و سیاسی ما می‌باشد.
 
حقیقت این است که خبررسانی همیشه حرف اول را در جوامع بشری زده است و آن‌هایی که در رساندن خبرها قوی‌ترند در جوامع انسانی پیشتازترند.
 
درگذشته که هیچ‌یک از وسایل خبررسانی امروز نبود، ناچار بودند برای رساندن خبر به مردم یک شهر ، یک جارچی استخدام کنند که صدای بلند و رسایی داشته باشد.و او یک طبل به گردن می‌انداخت و بر طبل می‌کوبید و در کوچه‌های شهر می‌گشت و خبر موردنظر را می‌رساند، که بُرد آن بسیار محدود بود.
دعوت برای جلسات عمومی در مساجد و باشگاه‌ها و امثال آن، راه دیگری برای اطلاع‌رسانی بود که آن‌هم محدود بود.
کم‌کم رسانه‌های نوشتاری ، یعنی روزنامه‌ها پا به میدان گبرکاته که رساندن اخبار را در دایره وسیع‌تری بر عهده گرفتند ، اما آن نیز محدودیت‌های بسیاری داشت.
رادیو و تلویزیون به‌عنوان دو خبررسان قوی و بومی ، دایره خبررسانی را توسعه دادند ولی آن‌ها نیز محدودیت‌های خاص خود را داشته و دارند.
 
تا این‌که در این اواخر پای فضای مجازی به میان آمد و شرق و غرب عالم را در برگرفت و به داخل تمام خانه‌ها نفوذ کرد و تبدیل به یک خبررسان مطلق شد . وسیله‌ای که می‌تواند خبرهای علمی ، تاریخی ، اخلاقی ، پزشکی ، اجتماعی و سیاسی بسیار مفید را به جوامع بشری برساند و دنیا را به‌پیش ببرد.
اما متأسفانه این غول خبررسانی از آغاز در اختیار جهان خواران و مستکبران عالم قرار گرفت و توانستند تمام منویات فاسد خود را ، اعم از مفاسد اخلاقی و اجتماعی متزلزل کننده اعتقادات مذهبی و فرو پاشنده خانواده‌ها را در آن بریزند و به گواهی آمارهای دقیق ، این مفاسد بر آن مصالح پیشی گرفت و حتّی استفاده‌های ظالمانه اقتصادی نیز برای منافع خود از آن کردند.
 
از همه فراتر ، اخیراً امنیت جوامع غیر هم سو با خود را هدف گرفتند و با برنامه‌ریزی دقیق به تشویق افراد ناآگاه یا آگاه و مزدور برای اغتشاش و آتش‌سوزی و تخریب دست زدند و به پندار خود مقدمات انقلاب جدیدی را برای محو نظام اسلامی فراهم ساختند که خوشبختانه براثر بیداری ملّت ما و پاسخ بسیار قوی و مؤثر و کوبنده ، چند روزی بیشتر عمر نداشت و برچیده شد ، هرچند دشمنان مشغول برنامه‌ریزی برای آینده هستند.
و معلوم شد این فضای مجازی می‌تواند به‌عنوان ابزار مؤثری برای برهم زدن آرامش جامعه‌هایی که در خط منافع آن‌ها نیست مورداستفاده قرار گیرد و این خطر را نباید دست‌کم گرفت . هزینه آن برای آن‌ها بسیار کم و اثرش ازنظر آن‌ها قابل‌توجه است و با این گزینه نیازی به گزینه‌های دیگر ندارند.
 
فضلای محترم ، برادران ، خواهران عزیز ، جای تردید نیست که فضاهای معروف مجازی امروز در اختیار صهیونیست‌ها و آمریکایی‌هاست و تمام اختیارات آن در دست آن‌ها می‌باشد . البته به همه اجازه می‌دهند در آن ورود کنند امّا به‌صورت یک نوکر بی‌اختیار.
متأسفانه به دلایل سیاسی و اقتصادی ، جمعی از دولت‌مردان طرفدار ادامه حیات آن‌ها، در میان ما هستند ، که فعلاً وارد این بحث نمی‌شویم.
 
این وظیفه همه ماست که بکوشیم فضای مجازی سالمی برای جامعه خود فراهم کنیم که تمام نیازهای مثبت جامعه ما را تأمین کند و از مفاسد و خطرات آن برکنار باشد و در را به روی این غول ویرانگر ببندد و این کار قطعاً شدنی است ، ولی عزم الهی و جدی می‌خواهد.
 
در اینجا بنده چند پیشنهاد دارم :
نخست این‌که با برگزاری این همایش کار تمام نشود ، بلکه یک کارگروه برای بررسی مسائل مربوط به آن تشکیل دهید و برنامه‌ها را دنبال کرده ف و به اطلاع تمام فضلا و حوزویان برسانید. ماهم گروهی داریم که در این زمینه کار فراوانی کرده‌اند ، می‌توانند باکار گروه شما همکاری کنند.
 
دوم این‌که باید افرادی به جمع‌آوری آمارهای دقیق از مفاسد برنامه‌های مجازی صهیونیستی و آمریکایی بپردازند و آن را در اختیار عموم قرار دهند تا طرفداران بی‌قیدوشرط عقب‌نشینی کنند.
 
سوم این‌که مسأله فضاهای مجازی به‌عنوان یکی از مسائل مستحدثه در فقه حوزوی ما ورود کند و از جهات شرعی و فقهی کاملاً موردبررسی قرار گیرد تا به روشن ساختن افکار جامعه کمک نماید.
 
شما عزیزان باید صداهای خود را در این زمینه رساتر و رساتر کنید تا افراد بی‌خبر از خواب غفلت بیدار گردند و به فکر اصلاح وضع کنونی بپردازند و این رسانه عمومی و فراگیر را در مسیر مثبت قرار دهند و جامعه ما را از خطرات آن برکنار سازند.
والسلام علیکم و رحمت‌الله و برکاته
 

 

 

شماره خبر:٣٩٧١٤١   /   1396/10/27   /    ٢٠:٢٩


خروج