مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

مقام معظم رهبری مد ظله العالی: در تشکیلات جامعه مدرسین باید لایه ای زیر مجموعه شورای عالی جامعه مدرسین به عنوان مجمع عمومی مدرسین حوزه، متشکل از مدرسین جوان و سطح حوزه تشکیل بشود و مباحث را این جمع پخته کند و به شورای عالی جامعه مدرسین ارائه نماید.
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > این مدد الهی است، این بصیرتی است که خداوند متعال به این مردم ارزانی داشته است


   حجت الاسلام و المسلمین سید حسن سعیدی ارسال به دوست      سخنان استاد دروس خارج حوزه علمیه قم، حاج سید حسن سعیدی در رابطه با اهمیت روز ۹ دی، روز بصیرت نسخه چاپي

سامانه جامع معاونت آموزش مرکز مدیریت حوزه های علمیه سامانه جامع معاونت آموزش مرکز مدیریت حوزه های علمیه سامانه جامع معاونت آموزش مرکز مدیریت حوزه های علمیه سامانه جامع معاونت آموزش مرکز مدیریت حوزه های علمیه عنوان سایت های مرکز مدیریت حوزه های علمیه حوزه علمیه قم , مدرسه معصومیه , واحد فناوری اطلاعات و ارتباطات مركز مدیریت حوزه های علمیه جشنواره علامه حلی(ره)  افق حوزه هفته نامه بری حوزه ها مرکز آموزش تخصصی تفسیر و علوم قرآن حوزه علمیه قم پایگاه رسمی مرکز خبر حوزه های علمیه  اداره كل دانش آموختگان حوزه  معاونت تبلیغ و آموزش های کاربردی حوزه علمیه قم معاونت آموزش حوزه های علمیه,معاونت آموزش حوزه,معاونت آموزش حوزه علمیه قم,مدیریت حوزه علمیه قم معاونت آموزش حوزه های علمیه,مرکز مدیریت حوزه های علمیه,مدیریت حوزه علمیه استان قم گزارش تصویری اخبار مرکز مدیریت حوزه علمیه قم, گزارش تصویری اخبار مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان قم, مرکز اطلاع رسانی مدیریت حوزه علمیه استان قم سامانه نجاح و نجما معاونت آموزش حوزه هاي علميه مركز مديريت حوزه هاي علميه ثبت نام طلاب نتايج پذيرش حوزه هاي علميه كنكور حوزه هاي علميه ورود به سيستم جامع طلاب حوزه هاي علميه شماره تماس با معاونت آموزش تماس با معاونت آموزش حوزه هاي علميه خريد اعتباري ثبت نام مراكز تخصصي معاونت آموزش حوزه هاي علميه طلاب سطوح عالي آزمون تكميل ظرفيت مراكز تخصصي حوزه هاي علميه معاونت آموزش ثبت نام امتحانات نواقصي حوزه هاي علميه اطلاعيه پذيرش سطح چهار دكتري اداره كل امور آموزش اساتید مدارج علمي سنجش و پذيرش برنامه ريزي و ا رزيابي آموزشي مراكز ت خصصي آموزش غير حضوري عضويت در دامنه نجاح معاونت آموزش حوزهاي علميه  آدرس سایت معاونت آموزش حوزه های علمیه مرکز اطلاع رسانی سامانه نجما نجاح پذیرش حوزه های علمیه مدیریت حوزه علمیه قم ارزیابی نظارت اخبار اطلاعیه مراکز تخصصی مدارس سطوح عالی استان معاونت آموزش اموزش خبرگزاری معاونت آموزش پژوهش تبلیغ اموزش های کاربردی تهذیب آمار بررسی ارزیابی امتحانات شفاهی سنجش پذیرش ارتباطات مراجعات بازرسی فناوری اطلاعات امور طلاب دانش آموختگان اسکان شهریه تلبس خدمات کتبی آیت الله حسینی بوشهری حجت الاسلام والمسلمین احمد فرخ فال سامانه نجاح و نجما معاونت آموزش حوزه های علمیه مركز مدیریت حوزه های علمیه ثبت حضوری عضویت در دامنه نجاح معاونت آموزش حوزهای علمیه آدرس سایت معاونت آموزش حوزه های علمیه نام طلاب نتایج پذیرش حوزه های علمیه كنكور حوزه های علمیه ورود به سیستم جامع طلاب حوزه های علمیه شماره تماس با معاونت آموزش تماس با معاونت آموزش حوزه های علمیه خرید اعتباری ثبت نام مراكز تخصصی معاونت آموزش حوزه های علمیه طلاب سطوح عالی آزمون تكمیل ظرفیت مراكز تخصصی حوزه های علمیه معاونت آموزش ثبت نام امتحانات نواقصی حوزه های علمیه اطلاعیه پذیرش سطح چهار دكتری اداره كل امور آموزش اساتید مدارج علمی سنجش و پذیرش برنامه ریزی و ارزیابی آموزشی مراكز تخصصی آموزش مرکز خدمات آموزشی حوزه های علمیه برادران خواهران غیر حضوری پذیرش حوزه های علمیه دوره بلند مدت دوره کوتاه مدت سیکل دیپلم مقطع عالی و دانشگاهی شرایط پذیرش در حوزه های علمیه دفترچه راهنمای پذیرش حوزه های علمیه آزمون پذیرش منابع آزمون پذیرش حوزه

 
 
حجت الاسلام و المسلمین سید حسن سعیدی

این مدد الهی است، این بصیرتی است که خداوند متعال به این مردم ارزانی داشته است 


 

72 640x480 Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

مردم فهیم ایران به رهبری امام راحل، انقلابی را آغاز نمودند و در ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷ به پیروزی رسید و منافع ابرقدرت ها را به خطر انداخت و به سرعت این انقلاب پیش رفت و به نتایجی رسید که گاهی  مثبت و گاهی منفی بوده. در طول تاریخ اینطور بوده که در نبرد حق علیه باطل انقلاب به دوش مردم بوده و هرجا که کوتاهی از طرف مردم شده انقلاب به نتیجه نرسیده.

اگر در زمان ائمه اطهار را بنگریم و مطالعه کنیم می بینیم که بی بصیرتی تمام مردم  را گرفته بود تا جایی که در باره ی شخص پیامبر(ص) امام باقر ( ع ) می فرمایند: ارتدّ النّاس الّا ثلاث: سلمان و ابو ذر و المقداد هنوز آب کفن پیامبر خشک نشده بود که مردم دنبال کسانی رفتند که مورد پسند پیامبر نبودند و کاستی های فراوان فراهم آمد و این کار آنها ادامه پیدا کرد تا از مسیر حق دور شدند.

مگر آن چراغی که پیامبر ( ص ) به عنوان غدیر روشن کردند تا روز رحلت پیامبر چند روز طول کشید که مردم فراموش کردند تا آنجا که حضرت زهرا (س) می فرمایند :وا عَجَباهُ اَنَسیتُمْ یوْمَ غَدیرِ خُمٍّ؟ سَمِعْتُ رَسُولَ اللّه یقُولُ: عَلِی خَیرُ مَنْ اُخَلِّفُهُ فیکمْ وَهُوَ الاِْمامُ وَالْخَلیفَةُ بَعْدی وَسِبْطای وَتِسْعَةٌ مِنْ صُلْبِ الحُسَینِ علیه السلام اَئِمَّةٌ اَبْرارٌ لَئِنِ اتَّبَعْتُمُوهُمْ وَجَدْتُمُوهُمْ هادینَ مَهْدیینَ وَلَئِنْ خالَفْتُمُوهُمْ لَیکونُ الاِْخْتِلافُ فیکمْ اِلی یوْمِ الْقِیامَةِ؟ چراغ غدیر را فراموش کردید راه روشنی که پیامبر به عنوان نسب العین قرار داده بود، کنار زدید.

آنقدر این بی بصیرتی ادامه پیدا کرد که ائمه را خانه نشین کردند ، ۲۳ سال حضرت امیر را خانه نشین کردند و آنوقت هم که سراغ ایشان آمدند به عنوان یک فرد محترم و امین آمدند تا جایی که حضرت می فرمایند: لیس امری وامرکم واحد، سراغ من آمدید ولی بصیرت ندارید .

کارایی علی را نمی دانید شما! من را برای خودتان می خواهید که صندوق‌دار خوبی هستم و بیت المال را حاتم بخشی نمی کنم .

حضرت امیر یک مهندس بشریت است او می تواند استعداد ها را آنچنان شکوفا کند که ( رسد آدمی به جایی که جز خدا نبیند ، بنگر که تا چه حد است مقام آدمیت )کار به جایی رسید که با یک مسئله پیراهن دروغین عثمان، معاویه ( لعنة الله الیه  ) توانست علی و افرادش را شکست بدهد با اینکه خود معاویه در خون عثمان شریک بود و بالاخره کار به جایی رسید که ائمه یکی پس از دیگری شهید می شدند تا آنجا که فرمود :مامنا مسموم او مقتول . هیچ کدام از ما ائمه نبود مگر اینکه یا به زهر یا به شمشیر یا در میدان یا در زندان شهید شدیم.

همه اینها با آن لیاقت های ائمه اطهار بخاطر بی بصیرتی مردم بود که در میدان نبودند و استقامت نداشتند لذا ائمه را به راحتی شهید می کردند.تا اینکه بالاخره نوبت به ولی فقیهی همچون امام راحل رسید .

مرحوم امام وقتی که پدرم آیت الله شهید سعیدی (ره) در سال ۴۲ خدمت ایشان مشرف شدند و گزارشی از مسئولیت خود که راه‌اندازی زمینه‌ای برای انقلاب و امام بود ، ارائه بدهد و نتیجه آن منفی بود، امام (ره) فرمودند: آقای سعیدی من خواب دیدم که ایران به صورت نقشه ای است که آتش گرفته و من به مردم بی خیالی که غافلانه از کنار نقشه ایران عبور می کردند ، گفتم که این کشور شماست که درحال سوختن است چرا اینقدر بی خیالید؟ وقتی کسی توجه نکرد من با عبایم رو نقشه می زدم تا توانستم آتش را خاموش کنم اما لباس هایم سوختند. آقای سعیدی فهمیدم که من می توانم دست دزدان وابرقدرت ها را از سر این کشور کوتاه کنم و از پای نمی نشینم تا این کار را انجام بدهم یا با عذر به درگاه خدا طلب عفو کنم، و همینطور هم شد و مردم وفادار ایران دنبال مراجعه عظام و امام راحل حرکت کردند و شهید دادند تا انقلاب به پیروزی رسید .

و همچنان امام راحل با هشدار هایش مردم را در صحنه نگاه داشت و مسئولیت اصلی انقلاب را بر دوش خود مردم گذاشت و مردم احساس وظیفه کردند.

طبق روایت پیامبر (ص): کلکم راع و کلکم مسئول، همه شما مسئول  هستید، در قانون اساسی مسئولیت زیادی به مردم داد. اما امام با بصیرت الهی خود این کار را انجام دادند و بار مسئولیت  را بر دوش خود مردم گذاشتند تا آنجا که وقتی که می‌خواستند رحلت کنند در وصیت نامه‌اش نوشتند: انقلابی که با فدا کردن عزیزانتان به دست آوریده‌اید را نگذارید که به دست نا اهلان و نامحرمان بیفتد: الحق والانصاف مردم هم این وصایا را خوب عمل کردند و از عهده این وظایف که امام بر دوش آنها گذاشته بود خوب برآمدند. می‌خواهم عرض کنم که فقط امام بودند که این وظیفه را به مردم دادند امام به مردم شخصیت داد مردم خود متعهد و وظیفه شناس بودند اگر مردم به خیابانها نمی‌آمدند هرگز امام از نجف به فرانسه و سپس به ایران نمی‌آمد این مردم بودند که امام را با اعلام آمادگی‌هایشان به آغوش کشور برگرداندند، مرتب شعار می‌دادند و منتظر بازگشت امام بودند، امام برگشت و با کمک مردم و بیداری مردم و احساس مسولیت مردم به انقلاب ادامه داد تا ده سال یعنی سال ۶۸ آن سال ماتم رحلت امام فرا رسید، اما الحمدالله مردم همچنان در صحنه باقی ماندند تا اینکه رسید به سال 88جایی که دشمن فکر می‌کرد که با نبود امام احیانا پستی و بلندی های ایجاد شده و مراحل پیچ و خم انقلاب، مردم  دلسرد شدند از تحریم ها رنجیده‌اند ،استقامت آنها تبدیل به بی تفاوتی شده و بعضی از خصیصین هم لغزیده‌اند و اینجا بود که مردم باید به صحنه بیایند و باز حس مسئولیت پذیری خود را نشان بدهند .حمایت خود از رهبری را به منصه ظهور برای چندمین بار برسانند و همین کار را هم به خوبی انجام دادند.

یادم آمد از این روایتی که یکی از یاران پیامبر (ص) نقل کرده، وقتی با انتقاد دخترش مواجه شد: ما اشد اجتهادک، پدر در راه دین چقدر تلاش و کوشش می‌کنی و خود را به زحمت می اندازی ؟ جواب داد: دخترم تو می بینی که ما چقدر زحمت می کشیم اما بدان در آینده مسلمانهایی می آیند که با بصیرتی که دارند از این کوشش هایی که ما در راه دین می کنیم بسیار بالاتر است .

روزی رسول خاتم (ص) که در بین صحابه نشسته بودند، فرمودند که در آخرالزمان اقوامی می آیند که هر کدام آنها به اندازه پنجاه نفر شما ارزشمند می‌باشند، صحابه برافروخته و ناراحت شدند و گفتند یا رسول الله شما در میان ما هستید و قرآن در میان ما نازل شده مادر جنگ های بدر و حنین و اُحد شرکت کردیم! چطور یک نفر از آنها برابر با ۵۰ نفر ماست ؟ پیامبر فرمودند: اگر آن مصیبت هایی که آنها می بینند بر شما نازل می شد هرگز شما تحمل آنها را نداشتید.

بالاخره در سال ۸۸ رهبری فریاد أین العمار سر دادند ،

عمار همان کسی است که در جبهه صفین خوش درخشید او فریاد می‌زد خدایا اگر بدانم که رضایتت در این است که خنجرم را آنچنان در سینه فرو ببرم که از پشت بیرون بیاید.این کار را می کنم. خدایا اگر بدانم رضایتت در آن است که خودم را در دریای فرات غرق کنم، اینکار را می کنم . اما رضایت تو امروز در آن است که در رکاب علی (ع ) حاضر باشم و با دشمن علی بجنگم ، وهمین کار را هم انجام داد و با حضورش در جبهه حق و ولایت‌مداری خود را به منصه ظهور رساند.

آری! عمار کسی است که پیامبر خدا او را به عنوان نورافکن و راهنما معرفی کرد، همانطور که فرمودند: ای عمار تورا فتنه و گروه سرکش و باطل خواهد کشت و تا عمار شهید شد فوراً به هم نگاه کردند و گفتند این همان عماری است که پیامبر در باره اش سخن فرمود، خبر به گوش معاویه رسید، گفت در باره‌ی عمار از پیامبر خدا نشنیده‌اید که چه فرمود : معاویه شروع کرد به توجیه و گفت منظور، علی است که عمار را به میدان جنگ آورده است و به کشتن داده ، ما که او را به کشتن ندادیم .

مردم در سال ۸۸ باز برای چندمین بار خوش درخشیدند و اکنون هم در مقابل تحریم های جانکاه واقع شده‌ایم که خود آمریکایی‌ها می گویند تحریم‌هایی که در باره ایران اعمال می شود در طول تاریخ بی سابقه است اما همچنان به قول گزارشگر آمریکایی که در بازار تهران آمده بود می گفت ، گویا که این تحریم ها اصلا وجود ندارد با اینکه این همه گرانی هست اما مردم همچنان به زندگی روزمره‌ی خود مشغولند و به تجارت‌ها و داد وستد های خود ادامه می دهند.

این مدد الهی است، این بصیرتی است که خداوند متعال به این مردم ارزانی داشته است و امیدواریم که همچنان پشت سر مقام معظم رهبری و در خط امام و انقلاب و در صراط مستقیم بمانند تا اینکه این پرچم را به دست صاحب اصلی آن یعنی امام زمان ( عج ) بسپارند. انشاالله

 

 

 

شماره خبر:٤٠٤٧١٩   /   1397/10/09   /    ١٢:٠٣


خروج